PRP


PRP
genel olarak bir saç tedavisi, cilt yenileme yöntemidir ve uzun ismi ile Platelet-Rich Plazma-Platelet olarak bilinir. Yani Türkçe olarak Pıhtı hücresi, trombosit’tir. Bu işlem için kişiden belirli miktarlarda kan alınır ve santrifüj edilmek sureti ile gerekli olan serum elde edildikten sonra hasar almış kısma enjekte edilerek tedavi edilir.
prp-sac-ekimi-norvec-klinik
Bazı dokular bir takım nedenlerden ötürü hasar alır ve iyileşme süreci için bazı zamanlar oldukça fazla süre gerektirir. Bu uygulama ile yapılmak istenen ise PRP yöntemi ile hasar almış dokuların iyileşmesi amacı için kan yolu ile taşınacak olan pıhtı hücrelerinin bu doğal süreçten daha hızlı bir şekilde taşınmalarını sağlayarak iyileşme sürecini hızlandırmaktır.


Bu yöntem sayesinde plateler üretilir ve bu işlem ile vücuda enjekte edilen serum çok daha hızlı bir süreç içine girerek doku onarımını 3 ya da 4 kat fazla bir hıza çıkarır. Bu yöntemde serum tamamen kişinin kendi içyapısından üretilir ve ortaya çıkarılan bu serum ile dokuları onaracak olan pıhtının daha güçlü ve hızlı bir şekilde hasar alan noktaya ulaşması ve daha kısa bir sürede dokuları tedavi etmesi amaçlanır.


PRP
yöntemi ile kişinin kendisinden üretilen bu serum içinde yer alan pıhtı hücreleri cildin deri altı dokularına yönlenerek hasarlı kısmı bir yandan eski haline getirme işlemini sürdürürken bir diğer yandan da deriyi gençleştirme ve daha güzel bir hale getirme konusunda da etkili olmaktadır. Birçok farklı alanda kullanılan bu yöntem, başta iyileşmesi güç olan yaralar için iş yararken aynı zamanda estetiğin birçok değişlik alanında ve diş gibi farklı bölgelerde de etkili olması adına uygulanmaktadır.


İleri de daha da farklı alanlar olarak romatizmanın değişik versiyonlarında ve ağrıları için de uygulanabilecektir. Şu an için hala bir takım farklı çalışmalar bilin insanları tarafından yürütülmeye devam etmektedir. Yüzün her bölgesi dâhil vücudun birçok kısmında hasar almış dokuların iyileşme sürecini hızlandırmak adına kullanılan bu yöntem, ayrıca oldukça yoğun olarak kullanılmaya başlanan saç derisinde ya da cildin birçok farklı noktasındaki lekelerin ortadan kaldırılması adına
PRP yöntemi kullanılmaktadır. Destek için iletişim bilgilerinden yararlanılabilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir