İmplant Tedavisi

Diş implant son yıllarda en çok duyulan terimler arasında yer almaktadır. Dişlerin insan vücudunda son derece önemli görevlere sahip olması nedeni ile bir adet dişin bile çenede bulunmaması ciddi sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Diş ekme olarak da bilinen implant tedavisi geçmişte hayali bile mümkün olmayan bir tedavidir. Köprü ve hareketli protez uygulamalarını tarihe gömen diş implant her hastanın en çok tercih ettiği tedavi yöntemleri arasındadır.

Uzman bir hekim tarafından steril bir ortamda yapılması gereken bir tedavidir. Titanyum maddesinden yapılan implantlar birçok sebebe bağlı olarak kaybedilmiş olan dişlerin yerine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Genel anestezi ya da lokal anestezi ile uygulanabilen yapay diş kökleri çene kemiğine yerleştirilmektedir. Hiçbir şekilde ağrı ve rahatsızlık duyulmamaktadır. Sağlıklı diş etlerine sahip olan ve implantın desteklenmesini sağlayacak kemik yapısına sahip olanların implant tedavisi yaptırması mümkündür.

847-480-implant-tedavisi-norvec-klinik


- İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?


Yukarıda da belirtilmiş olduğu gibi
implant tedavisi için sağlıklı bir kemik yapısının olması ve diş etlerinin sağlam olması gerekmektedir. Çene yapısının ve çene kemiğinin yeterli olması sayesinde bu tedavi tam olarak amacına ulaşmaktadır. 18 yaşını doldurmuş olan bütün diş problemi yaşayan hastalarda diş implant tedavisini uygulamak mümkündür. Ayrıca kronik hastalıkları olanlar, diyabet hastaları, kalp hastaları implant tedavisi yapılması konusunda doktorlarından rapor almaları gerekmektedir.

 

- İmplant Tedavisinin Amacı Nedir?

Diş tedavi yöntemleri arasında en sağlam ve en güvenilir uygulamalar arasında yer almaktadır. Yiyeceklerin daha iyi bir şekilde çiğnenebilmesi adına diş implant tedavisi çok etkili olmaktadır. Bu sayede hastalar daha sağlıklı ve daha dengeli bir şekilde beslenerek hayatlarını sürdürebilmektedir. Estetik görünüm anlamında da hastalar büyük bir memnuniyet yaşamaktadır. Hastaların implant tedavisi sayesinde kendilerine olan öz güvenlerinde de artış yaşanmaktadır. Sosyal yaşamlarının düzene girmesi söz konusudur. Takılıp çıkarılabilen protez dişlere sahip olanların psikolojik sorunlar yaşadığı ve içe kapandıkları zamanla görülmektedir. Bu implant uygulaması sayesinde hareketli protezlerde yaşanan sıkıntılar ve sorunlar son bulmaktadır. Bu tedavi sayesinde çene kemikleri koruma altına alınmaktadır. Sağlam dişler olumsuz bir etki ile karşılaşmamaktadır.


- İmplant Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?


Diş hekimlerine implant tedavisi için başvuran hastaların öncelikle sağlık sorunlarının olup olmadığı hakkında araştırma yapılması gerekmektedir. İmplant tedavisi için yapmak için gerekli olan aşamalar aşağıda yer almaktadır.

*Dişlerin yapısı ve uygulanabilirlik düzeyinin tespit edilmesi

*İmplant operasyonunun lokal ya da genel anestezi kullanılarak yapılması aşaması

*Protezlerin sağlıklı bir şekilde hazırlanması

*Yeni dişler ile tanışma ve yeni dişlerin ilk olarak denemesi aşaması

*Protezlerin Yerleştirilmesi de mutlu son aşamasıdır.

Diş implantı yapılırken aceleye getirilmemesi ve uzman hekimin kontrolleri neticesinde işlemlerin yapılması gerekmektedir. Protezler yerleştirildikten sonra uzman hekimin yapmanız gereken ya da yapmamanız gereken durumlar hakkında vermiş olduğu bilgilere mutlaka önem verilmelidir.