Diş Beyazlatma

Özgüvenli şekilde gülmek ve sosyal ortamlarda daha rahat olabilmek için diş beyazlatma tedaisi uygulanarak kısa sürede istenilen amaca ulaşmak mümkündür. Daha beyaz ve daha parlak dişlerle rahatça gülerken enerjinizi daha etkin şekilde yansıtacaksınız.

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma diş minesi yüzeyinde bulunan inorganik ve renkli organik maddelerin diş minesinden temizlenmesi işlemidir. Kozmetik bir çözüm olan diş beyazlatma özel hazırlanmış jelin dişlere sürülmesi ile başlanan işlemin lazer ya da bir ışık kaynağı ile sürecin hızlandırılması halinde yapılarak oksidasyon / redüksiyon şeklinde tepkime diş beyazlatma sağlanır.

847-480-dis-beyazlatma-norvec-klinik

Diş Beyazlatma Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Diş beyazlatma yöntemi iki çeşit yöntemle renklendirerek yapılır. İç renklenme ve dış renklenme ile dişlerde iki tür yöntemle beyazlatma yapılmaktadır.

İç Renklenme Yöntemi: İç renklenme yönteminde dişe nüfuz eden ve diş fırçalama ile gitmeyen lekeler temizlenir. Kahve, sigara, çay gibi renklendirici gıdalar diş yüzeyinde koyu renkli renklenme yaptığı için çirkin bir görüntü oluşturuyor. Bu görüntü yapısal bozukluklara yol açar. Beyazlatma işlemi bu alanda uygulanarak bu görüntünün giderilmesinde etkin sonuçlar sağlar.
Dış Renklenme Yöntemi: Dış renklenme ve yönteminde ise ya kola, kahve, çay, sigara gibi boyayıcı gıdaların yapışan kısımlarının temizliği yapılır. Diş taşı temizliği işleminde bu lekelerden kurtulmak büyük oranda mümkündür. Bu yöntemler dışında farklı renklenme durumları içinde farklı tedavi yöntemleri gerekmektedir. Uzman diş hekimi farklı durumlarda kullanılacak yöntemler için farklı uygulamalar kullanabilir.


Diş Beyazlatma Uygulanasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlatma işleminde birtakım hususlara dikkat edilerek etkili ve verimli beyaz dişlere sahip olunabilir. Öncelikle dil, dudak ve damak gibi çevre dokularda koruma sağlandıktan sonra diş beyazlatma işlemine başlanmalıdır. Ayrıca beyazlatma işleminde kullanılan ilacın kullanım süresi ve kullanım yoğunluğu da doğru şekilde ayarlanması gerekir. Bu işlemlerden sonra hastalarda hafif şekilde hassasiyet oluşabilir. Bu durum 1 ile 3 gün arasında tamamen geçecektir. Önemli olan uzman doktor ve hastane beyazlatma sürecinde gerekenleri doğru şekilde yapması. Uzman hekimlerce yapılan diş beyazlatma işlemi hastanın da kurallara uyması halinde oldukça kolay bir işlem olup etkin verim sağlayan bir yöntemdir.

İç Beyazlatma; Canlılığını getiren dişlere uygulanan yöntem diş beyazlatma yöntemidir. Travmaya maruz kalmış ve kanal tedavisi sonrasında renklenme olan dişlerde kullanılan diş beyazlatma yöntemi daha önce kanal tedavisi yapılan dişlerde pulpa odası bölümüne hidrojen peroksitin jel yerleştirme yapılarak belirli periyotlarla uygulanan ve yeterince beyazlanması alındığında işlem en son verilen diş beyazlatma yöntemidir.

Dış Beyazlatma;
Diş beyazlatma işleminde hekim tarafından kullanılan beyazlatıcı materyalde kullanılan türe göre ışık kaynağı, tek başına ya da lazerle aktifleştirme yöntemi ile
diş beyazlatma
yöntemi uygulanmaktadır. Normal ışık kaynağı ile yapılan beyazlatmalarda işlem yarım saat 45 dakika civarı sürerken bu işlem lazerle yapılan yöntemlerde çok daha hızlı şekilde bitirilir. İki gün arayla yapılan seanslar 3 seansta bitirilir.