Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı
Kepçe kulak, doğuştan ya da sonradan edinilmiş bir deforme sonucu kulak görüntüsünde meydana gelen şekil bozukluğudur. Bu durumu yaşayan kişilerin profilden görünümleri esnasında kulakları normalden daha fazla dışarı eğimli durumdadır.
kepce-kulak-ameliyati-norvec-klinik


• Kepçe Kulak Ameliyatı İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

Genellikle bir kişinin kepçe kulak ameliyatı olması için 18 yaşını beklediği gözlemlenir. Hâlbuki böyle bir kural ya da kaide söz konusu değildir. 18 yaşından genç olan kişilerin de kepçe kulak ameliyatı olmasında herhangi bir engel yoktur. Kaldı ki kulak kepçesi, çocuk yaşta olanlarda yetişkinlere nazaran daha çabuk gelişip büyümektedir. Bu açıdan ameliyatın çocuk yaşta yapılması daha uygundur. Çocukken ameliyat geçiren şahısların ileriki yıllarda kulak kepçeleri ile alakalı herhangi bir sıkıntı ya da şikâyetleri olmamıştır.


• Kepçe Kuşak Ameliyatının Psikolojik Açıdan Getirileri

Özellikle küçük yaştan itibaren anaokulu, ilkokul, kreş, oyun ortamı gibi alanlara girip çıkan kepçe kulak mustaribi bireyler, devamlı bir şekilde alay konusu olmakta ve bu da çocukluktan itibaren ağır psikolojik travmalara ve derin hasarlara yol açmaktadır. Bu açıdan özellikle çok küçük yaşta gerçekleştirilecek bir kepçe kulak ameliyatı, bireyin bilinçaltının da bu tip travmatik semptomları hiç yaşamaması anlamına gelecektir.

• Kepçe Kulak Ameliyatı Esnasında Tercih Edilen Tedavi Metotları


Kepçe kulak ameliyatı
, estetik niteliği olan görsel amaçlı bir ameliyattır ve bu sebeple de ameliyat esnasında kullanılan tedavi yöntemleri büyük önem arz etmektedir. Genelde çocuk yaşta ameliyat geçirenler için operasyon genel anestezi ile icra edilirken, on beş yaş ve üstündeki kişiler için lokal anestezi yöntemi ile ameliyat gerçekleştirilir.


• Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kulaktaki kepçeyi oluşturan kıkırdak yapısının doğru bir şekilde dengeye getirilmesi adına birçok farklı ameliyat tekniğine başvurmak olasıdır. Genellikle tercih edilen tekniğe göre kulağın arka kısmından küçük bir kesik yapılır. Daha sonra bu kesiğin içinden kıkırdak yapısı ve dokusuna şekil verme çalışmaları yerine getirilir. Arzu edilen denge ve şekil sağlandıktan sonra ise bu sonucun kalıcı hale getirilmesi amacı ile kesiğin olduğu bölgeye dikişler atılır.

Kepçe kulak ameliyatı
oldukça komplike bir prosedürü içerir. İletişim bölümümüzden bize ulaşarak istediğiniz soruyu sorabilirsiniz.