Göz Kapağı Ameliyatı

Göz Kapağı Ameliyatı
Göz kapağı ameliyatı
, göz kapaklarında kimi zaman kalıtsal sebeplerden dolayı kimi zaman da ileri yaş, uykusuz kalma ya da yorgunluk gibi faktörlerden ötürü meydana gelen ve kişiyi daha yaşlı ve bitkin gösteren torbalanmalara karşı yapılır.
goz-kapagi-ameliyati-norvec-klinik


• Göz Kapaklarında Meydana Gelen Değişmeler

Söz konusu değişimler, alt ve üst göz kapaklarında kırışma, çizgi çizgi olma, renk değişikliği, alt göz kapağında şişme, bollaşma, torbalaşma, göz kenarlarında aşağıya doğru sarkma yaşanması, mor renkte halkalar vb. birçok şekilde meydana gelebilirler.


• Göz Kapağı Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Göz kapağı ameliyatı icra edilmeden yaklaşık bir hafta evvel herhangi bir tütün ürünü (örneğin sigara) tüketilmemeli, bunun yanı sıra aspirin gibi kanda sulandırıcı etkiye yol açan ilaç ve türevleri bünyeye alınmamalıdır. Bu saydıklarımıza dikkat edilmemesi halinde ameliyat bölgesinde kanamalar meydana gelir ve iyileşme süreci bundan olumsuz etkilenir. Söz konusu saydığımız hususlar ameliyat sonrası dönem için de geçerlidir.

• Göz Kapağı Ameliyatı Esnasında Hangi Anestezi Yöntemleri Tercih Edilmektedir?


Göz kapağı ameliyatı
esnasında eğer üst göz kapağı için konuşuyorsak lokal anestezi tercih edilir, alt göz kapağı için konuşursak da genel anestezi ya da sedasyon yöntemlerine başvurulur.

• Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı ameliyatı
yaklaşık olarak yirmi beş - otuz dakika arasında tamamlanan bir operasyon çeşididir. Söz konusu ameliyatta fazlalık durumunda olan deri, fıtık hale gelmiş olan yağ torbalarından azar azar dokular şeklinde çıkartılır. Bu çıkarma işleminin ardından yapılar teker teker kapatılır. Burada bahis konusu olan işlemler oldukça naif bir şekilde icra edilir. Zira başarılı bir sonuç elde etmek yapılacak ameliyatın dokulara ve göz kapağı yapısına zarar vermemesi ile ilintilidir.

• Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Göz kapağı ameliyatı
sonrası ilk yirmi dört saatlik süre boyunca gözlerin üst kısmına buz torbası uygulamak, olası şişlik ve morluğu azaltıcı etkiye sahiptir. Ameliyattan iki gün sonra bantlar çıkarılırken bir ay sonra göz kapaklarında ameliyattan hiçbir iz yanda emare kalmaz. Tam manasıyla bir iyileşmeden bahsedebilmek için 6 aylık sürenin geçmesi gerekir.

Göz kapağı ameliyatı
konusunda eksikleriniz olduğunu düşünüyorsanız ve bilgi almak isteğindeyseniz, iletişim bilgileriniz kısmından bize ulaşın, sizlere yardımcı olalım.