Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti
Erkeklerde kadınsı meme büyümesi olayının tıbbi karşılığı
Jinekomasti olarak adlandırılır. Özellikle ergenlik döneminde üretilmeye başlanan testosteron ve çocukluk döneminden kalma östrojen hormonlarında meydana gelen dengesizliğin kalıcı bir izi olarak kabul edilir. Söz konusu durumda olan erkekler genelde bol kıyafetler giyerek, yürüyüş stillerini kamburlaştırarak ya da yazları denize girmeyerek bunu gizleme yoluna giderler.
jinekomasti-ameliyati-norvec-klinik

• Jinekomastiye Sebep Olan Faktörler
Jinekomastiye sebep olarak birçok faktörü saymamız olasıdır. Söz konusu durum hormonlarla ilgili bir şey de olabilir, tümöre bağlı bir sebeple de ortaya çıkabilir. Hatta tedavi amaçlı alınan ilaçların dahi bu şekilde bir etki yaratmaları mümkündür. Jinekomastiye neyin sebep olduğunu ayırt edebilmek için kişinin ayrıntılı öyküsü alınmalı, bunun dışında ultra sound ve MR tipi görüntüleme teknolojilerinden ve hormon analiz tekniklerinden faydalanılmalıdır.

• Jinekomasti Ne Zaman Ortaya Çıkar?
Genellikle ergenlik ve daha sonrası döneme ait bir sorun olsa da Jinekomastinin ileriki yaş dönemlerinde de ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir.
• Jinekomastinin Evreleri

Jinekomasti kendi içinde ayırt edici dört farklı evrede gözlemlenmektedir.

* 1. Evre: Büyüklüğün belli ölçülerle sınırlı kaldığı evredir. Kişinin deri yapısında herhangi bir sarkma ya da gevşeme bulunmaz.
* 2. Evre: Kişinin göğsü büyük bir bayan göğsünü andırır. Deri yapısından henüz bir sarkma yoktur.
* 3. Evre: Bu evrede kişinin göğüs yapısı, kritik bir cerrahi müdahale gerektirecek derecede sarkma ile karşı karşıya durumdadır.
* 4. Evre: Bu son evrede kişinin memesi gerçekten artık bir kadın memesinden farksız hâldedir.


• Jinekomasti Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

Evet, Jinekomasti ameliyatı için kişinin 18 yaşını geçmesi gerekir. Fakat psikiyatrik açıdan sakıncalı bulunan bazı vakalarda bu yaş sınırı 17'ye kadar çekilmektedir.• Jinekomasti Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Bazı vakalar sadece liposakşın yöntemi ile tedavi edilebilirken, ileri evredeki bazı vakalarda örneğin meme küçültme operasyonu amaçlanan tedavilerde 45-90 dakika aralığında değişen bir ameliyat ihtimali söz konusu durumdadır.


Jinekomasti
tedavisi, dünya tıp tarihindeki bütün tedavi yöntemleri gibi hem olumlu yönleri hem de bir takım risk unsurları olan bir tedavi yöntemidir. İletişim bilgilerimizden bizlere ulaşarak  Jinekomasti hakkında aklınızda kalan her türlü soruya yanıt bulabilirsiniz.